Szkolenie z zakresu współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym

30 sierpnia br. w Komendzie Powiatowej PSP w Opolu Lubelskim odbyło się szkolenie z zakresu współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
W szkoleniu uczestniczyło 41 strażaków-członków Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy w trakcie szkolenia zdobyli wiedzę i umiejętności do zabezpieczania startów i lądowań śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, podczas realizowanych misji po zachodzie słońca.
Po części teoretycznej, słuchacze wcielali zdobytą wiedzę i umiejętności na szkoleniu praktycznym, które odbyło się na miejscu gminnym w Opolu Lubelskim.
W trakcie szkolenia praktycznego przeprowadzono pełną procedurę przyjęcia statku powietrznego, obejmującą inspekcję miejsca lądowania pod kątem niebezpiecznych, bądź pozostawionych przedmiotów, nawiązanie korespondencji radiowej ze statkiem powietrznym, a także nadzorowanie procedury startu i lądowania.
Realizowano kilka wariantów zabezpieczenia: czterech strażaków zabezpieczających, dwóch strażaków i dwa wozy bojowe, a także sprawdzano jakość sprzętu służącego do oświetlenia miejsca przyziemienia, czego efektem są wykonane zdjęcia z lotu ptaka.
Zajęcia prowadzone były przez instruktora PSP z zakresu współpracy z SP ZOZ LPR – funkcjonariusza KP PSP w Opolu Lubelskim – mł. kpt. Stanisława Kamelę.

zdjęcia: Marcin Turek
zdjęcia lotnicze: Roman Kamela
tekst: mł. kpt. Stanisław Kamela