Wybuch gazu w Chodlu

 

W dniu 10 czerwca 2020 r. o godz. 15.25 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP przyjął zgłoszenie o wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w miejscowości Chodel gm. Chodel.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zastano piętrowy budynek mieszkalny po wybuchu gazu. Połowa budynku została całkowicie zniszczona wskutek wybuchu a druga uległa znacznemu uszkodzeniu, grożąc zawaleniem. Strażacy ewakuowali ze zniszczonego budynku 3 osoby. Z relacji rodziny wynikało, że w domu przebywały jeszcze dwie osoby. Na miejsce zdarzenie zostały zadysponowane kolejne siły i środki, między innymi Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo Ratownicze z Chełma i Warszawy. Działania ratowników skoncentrowane były na odnalezieniu osób w gruzowisku. W działaniach wykorzystano specjalistyczny sprzęt, którzy znajduje się na wyposażeniu SGPR: geofon, kamera termowizyjna, kątomierz elektroniczno–laserowy oraz psy ratownicze. Po ośmiu godzinach wytężonej pracy wydobyto z gruzów pierwszą osobę
a po kolejnych dwóch drugą osobę. Niestety w obu przypadkach będący na miejscu lekarz stwierdził zgon. Po trzynastu godzinach działań akcja została zakończona a miejsce działań przekazane Policji.

W akcji brało udział 164 strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Działaniami kierował Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nadbryg. Grzegorz Alinowski.

 

Tekst i zdjęcia: kpt. Rafał Dobraczyński – KP PSP Opole Lubelskie