Szkolenie z zakresu współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym dla jednostek OSP

13 listopada br. w sali widowiskowej Opolskiego Centrum Kultury w Opolu Lubelskim odbyło się szkolenie, które zgromadziło grono strażaków ratowników, członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu opolskiego. Szkolenie teoretyczne z zakresu współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które odbyło się tego dnia, przyciągnęło uwagę 113 uczestników, gotowych zdobywać nową wiedzę i umiejętności.

Podczas intensywnego szkolenia, strażacy przyswajali kluczowe aspekty zabezpieczania startów i lądowań śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W szczególności, umiejętności niezbędne do skutecznej realizacji misji ratunkowych po zmroku.

Po zakończeniu części teoretycznej, uczestnicy przenieśli się na boisko przy ul. 600-lecia w Opolu Lubelskim, gdzie odbyło się praktyczne szkolenie. Tam, w wyznaczonym miejscu gminnym, strażacy wcielali się w role, korzystając z nowo zdobytej wiedzy i umiejętności. W trakcie zajęć praktycznych przeprowadzono pełną procedurę przyjęcia statku powietrznego. To obejmowało inspekcję miejsca lądowania pod kątem potencjalnych zagrożeń, nawiązywanie korespondencji radiowej ze statkiem powietrznym oraz nadzorowanie procedury startu i lądowania.

Różnorodne warianty zabezpieczenia były częścią intensywnego szkolenia. Sprawdzano jakość sprzętu do oświetlania miejsca przyziemienia, a także skuteczność różnych zespołów zabezpieczających, w tym czterech strażaków, dwóch strażaków i dwa wozy bojowe.

Zajęcia były prowadzone przez instruktora PSP w zakresie współpracy z SP ZOZ LPR – mł. kpt. Stanisława Kamelę. Szkolenie niewątpliwie poszerzyło horyzonty wiedzy i umiejętności strażaków z powiatu opolskiego. To wydarzenie nie tylko podniosło poziom przygotowania ratowników do działań w warunkach nocnych, ale również stanowiło fascynujący punkt edukacyjny dla wszystkich zaangażowanych.

tekst: mł. kpt. Stanisław Kamela
zdjęcia: mł. kpt. Stanisław Kamela, dh Katarzyna Leszczyńska, dh Jakub Saja